Choroby serca u kotów występują dosyć często, lecz ich wykrycie bywa trudne. Z tego powodu stosunkowo rzadko są diagnozowane. W większości przypadków schorzenia, wady i choroby kardiologiczne u kotów są nabyte. Występują niezależnie od wieku, rasy czy płci zwierzęcia. Im wcześniej zauważysz niepokojące objawy choroby serca u swojego kota, tym większa szansa, że wyzdrowieje lub otrzyma niezbędne leki, by móc wieść swoje kocie życie bez bólu i ryzyka rozwoju choroby. Jakie zatem objawy mogą wskazywać na chorobę serca u kota? Na to pytanie odpowiadamy poniżej.
Po czym można rozpoznać chorobę serca u kota?
Po pierwsze kot, u którego rozwija się choroba serca, wykazuje mniejszy apetyt i traci na wadze. Z tego powodu szybko się męczy i staje się apatyczny: częściej drzemie i rzadziej jest skory do zabawy, a przy wysiłku może mieć trudności z oddychaniem. Jeśli zaobserwujesz, że Twój kot podczas zwyczajnych codziennych figli nagle zaczyna łapczywie oddychać z otwartym pyszczkiem i dyszeć, a jego klatka piersiowa porusza się szybko i nerwowo, może to być objaw niewydolności kardiologicznej. Nawet jeśli po chwili wszystko wraca do normy, nie można lekceważyć tego rodzaju incydentów – kota należy poddać wówczas diagnostyce laboratoryjnej chorób zwierząt.
Drugim z objawów, który może wskazywać na obecność choroby serca u kota, są omdlenia, czyli nagła chwilowa utrata świadomości, do której dochodzi wskutek zaburzeń układu krążenia lub pracy komór i zastawek serca (tachykardia komorowa, nadkomorowa, niedomykalność zastawki). Innym, równie niebezpiecznym sygnałem chorobowym jest powiększony zarys brzucha (tzw. wodobrzusze), który wskazuje na gromadzenie się płynu w jamie brzusznej. To właśnie jego obecność odpowiada w głównej mierze za utratę apetytu, niewydolność układu pokarmowego i oddechowego.
Czwarty i piąty objaw występującej u kota choroby serca pojawiają się dopiero, kiedy osiągnie ona dojrzałe stadium rozwoju. Są to niedowład lub paraliż tylnych kończyn, powstający na skutek blokad w przepływie krwi, oraz obrzęk płuc, związany z gromadzeniem się w ich wnętrzu płynów. Przy obrzęku płuc kot cierpi na silne duszności, co zmusza go do łapania powietrza przez otwarty pyszczek. Przyjmuje wówczas pozycję siedzącą i wyciąga głowę, jakby chciał zwymiotować. Jest to sytuacja zagrażająca życiu zwierzęcia, dlatego jeśli wystąpi u Twojego kota, niezwłocznie zabierz go do weterynarza.