Badania morfologiczne krwi u psów powinno być wykonywane profilaktycznie regularnie, u starszych zwierząt także z biochemią i badaniami przesiewowymi. Pobieranie krwi od psa wykonuje się oczywiście nie tylko w celu przeprowadzania badań profilaktycznych, ale też przy diagnostyce chorób, przed zabiegami chirurgicznymi i innymi, które wymagają podania narkozy lub zwiotczenia, a także przed niektórymi podróżami. Jak przygotować psa na pobieranie krwi?
Przygotowanie psa na pobieranie krwi od strony technicznej. Głodówka
Podstawą przygotowania psa na pobieranie krwi od strony technicznej jest zadbanie o to, by był na czczo, bo tego wymagają badania laboratoryjne zwierząt. Zalecamy właścicielowi czworonoga wprowadzenie głodówki najlepiej 12 godzin przed planowaną wizytą w klinice weterynaryjnej, minimum to 8 godzin. W tym czasie pies nie powinien ani jeść, ani pić, by wyniki badań były naprawdę miarodajne. Doskonale wiemy, że w przypadku wielu zwierzaków może to być nieco utrudnione. Jeśli pies ma tendencję do poszukiwania „przysmaków” podczas spacerów, zbierania znalezionych kawałków jedzenia, warto zakładać na czas wyjść podczas głodówki kaganiec. To skuteczne narzędzie.
Zadbanie o spokój podczas wizyty w gabinecie weterynarza nie wymaga szczególnych przygotowań
Na zadbaniu o głodówkę czworonoga można właściwie zakończyć temat przygotowań do pobierania krwi do badań, jednak dodamy jeszcze kilka słów. Zadbanie o spokój podczas wizyty w gabinecie weterynarza nie wymaga w tym przypadku żadnych szczególnych przygotowań. W sieci można się spotkać z poradami dotyczącymi wyjątkowej troski wiele godzin przed wizytą (głaskanie, przytulanie), ale są one zbędne. Mówiąc dosłownie: w przypadku psów z natury spokojnych jest niepotrzebne, a w przypadku zwierzaków nerwowych nieskuteczne. Jeśli pies jest nerwowy lub wyjątkowo trudno znosi niektóre sytuacje, jak dotyk obcego człowieka lub dotyk konkretnej części ciała, chwycenia za łapę, przytrzymania itp., należy o tym uprzedzić weterynarza.