Sterylizacja i kastracja to zabiegi chirurgiczne wykonywane na układzie rozrodczym, których celem jest przede wszystkim uniemożliwienie zwierzęciu rozrodu. Niosą także wiele korzyści zdrowotnych. Mówimy zwykle o sterylizacji samic – kotek, suk – i o kastracji samców, czyli kotów i psów. Czasem tych terminów używa się zamiennie. W naszym wpisie przyjrzymy się temu tematowi i odpowiemy na pytanie, kiedy wykonać sterylizację kotki i skąd takie nazewnictwo.
Sterylizacja czy kastracja? – Nieodwracalne ubezpłodnienie
Nasza klinika często spotyka się z pytaniami dotyczącymi różnic między sterylizacją i kastracją, dlatego zaczynamy od wyjaśnienia. Sterylizacja i kastracja to dwie różne metody ubezpłodnienia, które oferuje chirurgia weterynaryjna. Sterylizacja polega na przecięciu jajowodów u samic lub nasieniowodów u samców. Kastracja to natomiast usunięcie narządów płciowych: jajników z macicą (ewentualnie tylko jajników) u samic lub jąder u samców. Obie metody powodują trwałe ubezpłodnienie, przy czym sterylizacja nie hamuje u zwierzęcia popędu płciowego.
Optymalny czas na ubezpłodnienie kotki
Jako optymalny czas na ubezpłodnienie kotki wskazuje się dwa etapy życia. Pierwszy etap to 3-5 miesiąc życia – mówimy wówczas o wczesnej sterylizacji lub kastracji, drugi to 6-12 miesięcy minimum dwa tygodnie po pierwszej rui. Kiedy decydujemy się wziąć pod opiekę młodą kotkę, która nie przeszła jeszcze żadnego zabiegu chirurgicznego, który zapobiega zajściu w ciążę (do trwałej sterylizacji i kastracji dochodzi jeszcze opcja podwiązania jajowodów, którą zaliczamy już do antykoncepcji, nietrwałego ubezpłodnienia), wybierzmy się do weterynarza i ustalmy dalsze postępowanie. Przychodnia dla zwierząt pomoże zaplanować zabieg, jeżeli tylko się na niego zdecydujemy, co jest wskazane.